Centrum Kultury w Kamieniu

06
Wrz
    Dożynki 2016

Święto plonów 2016


Tradycyjne składanie darów w podzięce Stwórcy za pokarm i plony w Gminie Kamień odbyło się 4 września 2016 r. Mozolnie uwite wieńce dożynkowe w barwnym orszaku prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą z Kamienia przeniesione zostały do kościoła pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe w Krzywej Wsi, gdzie odprawiona została uroczysta Msza Św. celebrowana przez Ks. Proboszcza Piotra Kuźniara. Wspólne modły miejscowej ludności i przybyłych gości zapoczątkowały radosne świętowanie. Brzmienie miejscowych orkiestrantów poprowadziło wzmocnionych duchowo mieszkańców Gminy Kamień na Stadion Sportowy w Krzywej Wsi, gdzie odbywała się dalsza część obrzędowa. Idąc za staropolskim zwyczajem starostowie dożynek – państwo Marta i Bogdan Sączawowie przekazali pszeniczny bochen chleba – symbol bezcennej pracy polskiego chłopa – gospodarzom – państwu Marzenie i Adamowi Klimkom, którzy złożyli go na ręce Wójta Gminy Kamień – p. Ryszarda Bugiela.  Po podzieleniu chleba oraz podziękowaniu starostom, gospodarzy, sołtys Krzywej Wsi – p. Marii Majki, a także poszczególnym sołectwom za przygotowanie przepięknych wieńców dożynkowych,  p. Wójt przywołał słowa Jana Pawła II : „Rodzi ta ziemia cierń i oset, ale dzięki waszej pracy ma rodzić pokarm, ma przynosić chleb dla człowieka. To jest szczególnym źródłem godności pracy na roli”. Zaakcentował przy tym, jak ważną rolę odgrywa praca rolników, która uszlachetnia nasze otoczenie, po to, aby zaspokajać najbardziej ludzkie i pierwotne potrzeby. Cytatem tym przypomniał również, że utożsamianie się z miejscem pochodzenia i wykonywanym zawodem jest czymś o wiele ważniejszym, niż pogoń za nowoczesnością. Dlatego Pan Wójt podkreślił piękno Krzywej Wsi i całej Gminy, której rozwój widoczny jest pod każdym względem, od infrastruktury rozpoczynając, na nowych podmiotach gospodarczych kończąc. Zaznaczył, iż to w naszej Gminie, każdy, czy to niepełnosprawny, czy w pełni sprawny znajdzie coś dla siebie. W Kamieniu bowiem można kształcić się zawodowo i artystycznie, dzięki czemu młode pokolenie staje się konkurencyjne na rynku pracy. Tym bardziej Wójt Gminy – p. Ryszard Bugiel dziękował za to, iż rolnictwo w gminie stoi na wysokim poziomie, a gospodarstwa przekazywane są z pokolenia na pokolenie.

Po wzniosłych słowach władz gminnych nastąpiła inscenizacja staropolskiego obrzędu dożynkowego przygotowana wspólnie przez Zespół Pieśni i Tańca KAMIEŃ oraz Zespół Śpiewaczy KAMIENIACY. Radosny obrzęd zakończył część tematyczną przygotowaną przez miejscowych artystów, a dał początek części artystycznej, w której jako pierwsza na parkiecie pojawiła się p. Anna Szewczyk.  Wieloletnia śpiewaczka ludowa i gawędziarka zadbała o dobry humor widzów przedstawiając pełen dowcipu monolog o gospodarzu. Rodzinna atmosfera, która dominowała podczas tegorocznych dożynek, wprowadzona została przez występy najmłodszych mieszkańców Kamienia. W rolę aktorów wcieliły się dzieci ze Szkoły Podstawowej im. św. Floriana w Kamieniu Podlesiu, które pod czujnym okiem p. Marty Sztaby oraz p. Grażyny Sycz w profesjonalny sposób przedstawiły życie współczesnych rolników.

Zaraz po występie młodych przedstawicieli społeczności gminnej rozbrzmiał koncert Gminnej Orkiestry Dętej z Kamienia działającej od ośmiu lat pod nadzorem kapelmistrza p. Krzysztofa Ogorzelca. Kamieńscy muzycy, niejednokrotnie absolwenci Szkoły Muzycznej I st. w Kamieniu przypadli do gustu słuchaczy. Podobnie z resztą jak zdolna i ambitna solistka Kornelia Januszewska, której wdzięczny głos i umiejętności wokalne kształtowane są pod okiem  p. Edwarda Koniora. Na scenie nie mogło zabraknąć również gminnych zespołów ludowych. Tematyczne przyśpiewki i skoczne rytmy, wykonywane przez Zespół Śpiewaczy KAMIENIACY z p. Andrzejem Szymkowiczem na czele, wprawiły publiczność w rozrywkowy nastrój. Zaraz po seniorach na scenie w tańcach rzeszowskich i lasowiackich zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca KAMIEŃ prowadzony przez p. Jadwigę Kulę. Prezentacja dorosłych tancerzy przerywana była przez atrakcję towarzyszącą imprezie, a mianowicie przez pokaz spadochroniarzy z Aeroklubu Rzeszowskiego, którzy po wykonanym skoku zagościli na scenie. Publiczność biesiadnymi walczykami oraz rytmicznymi polkami rozbujali podopieczni p. Edwarda Piroga -Młodzieżowa Kapela Ludowa TO i HOLA z Kamienia, a marszowe choreografie i żonglerskie popisy zespołów mażoretkowych KAMYCZEK i TORNADO prowadzonych przez p. Annę Stryjecką zaciekawiły wszystkich zgromadzonych. W rytm współczesnej muzyki popularnej publiczność wprowadził Michał Urbanik, który zachwycał wokalem i grą na keyboardzie oraz utalentowane solistki Izabela Bzikot, Klaudia Partyka oraz Natalia Bednarz – Niemiec przygotowane przez p. Edwarda Koniora.

Pomiędzy występami organizatorzy zapraszali widzów do skosztowania potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich z Krzywej Wsi. Najmłodszym uczestnikom biesiady panie z Centrum Kultury w Kamieniu: Stanisława Iskra, Justyna Szeliga oraz Justyna Chorzempa malowały twarze, a także zachęcały ich do korzystania z bezpłatnych zjeżdżalni i wesołego miasteczka. Naładowani pozytywną energią mieszkańcy Gminy Kamień z uśmiechem na twarzy dziękowali za tegoroczne plony bawiąc się do późnych godzin nocnych przy muzyce zespołu „L4”.


A. Stryjecka


01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52
53
54
55
56
57
58
59



 
 

01
Sty
    Mikołajki 2016

DZYŃ, DZYŃ, DZYŃ

Centrum Kultury w Kamieniu  już po raz dziewiąty zorganizowało spotkanie z Mikołajem dla osób, które w sposób czynny włączają się w życie kulturalne naszej Gminy. Pomimo natłoku obowiązków znajdują  czas na muzykę, śpiew, taniec i uczestnictwo w zajęciach świetlicowych. To oni są krzewicielami kultury naszej kamieńskiej społeczności i należy im się wdzięczność.

W niedzielne popołudnie około 150 dzieci wraz z rodzicami, opiekunami i instruktorami oczekiwało na przybycie wyjątkowego gościa. Czekanie umiliła im Wiktora Grabic piosenką Mikołaju to już czas. Kiedy pojawił się pierwszy dźwięk dzwonka w drzwiach pojawiła  się biała postać, lecz ku naszemu zdziwieniu nie był to Mikołaj. Wolnym, dostojnym krokiem na scenę wkroczył upierzony kogut. Tuż za nim kolejny dzwonek i kolejna postać. Szalony diabełek zaczął siać postrach wśród zgromadzonych, po czym niczym błyskawica podążył za kogutem. Najwyraźniej obydwaj zabłądzili i zniknęli   gdy w drzwiach pojawił się kolejny gość. Skrzydlaty anioł zwiastował nadejście wyczekiwanego przez wszystkich gościa. Zmęczony długa drogą Święty Mikołaj przywitawszy się z dziećmi spoczął w wygodnym fotelu,  i obejrzał scenkę w wykonaniu dzieci ze Świetlicy w Krzywej Wsi przygotowaną przez  p. Justynę Szeliga. Po występie mali artyści obdarowani zostali prezentami. Upominki otrzymały też dzieci ze Świetlicy w  Nowym Kamieniu i Łowisku.  W kolejce po odbiór upominków stanęły również Zespoły Mażoretkowe grupa najmłodsza, młodsza i starsza Kamyczka, Tornado, Eldorado, Chearleaderki grupa młodsza i Eksplozja oraz balet jak również soliści. Wszyscy z radością odpowiadali na zadawane przez Mikołaja pytania i szczęśliwi ustawiali się do wspólnej fotografii.

Radość tego wieczoru dzielił z nami również Gospodarz Gminy pan Ryszard Bugiel, który był pod wrażeniem panującej atmosfery, radości i rodzinnego ciepła. Mamy nadzieję ,że miło spędził czas nie tylko w towarzystwie Mikołaja, ale również dzieci , młodzieży i dorosłych o których Święty również w tym dniu pamiętał. Zanim Mikołaj spotkał się ze starszymi artystami na scenie wystąpiły dla nich wokalistki Iza Bzikot i Natalia Bednarz, które do występu przygotował Pan Edward Konior.

Organizatorzy w imieniu wszystkich obdarowanych składają serdeczne podziękowania sponsorom tegorocznych upominków, a byli nimi : Wójt Gminy Kamień pan Ryszard Bugiel oraz Centrum Kultury pan Marcin Laufer. Wsparli nas również Firma ,,Marex” p. Marka Koniora oraz Sklep ,,Kamyk”, który przygotował paczki.


Iskra Stanisława











 
 

02
Gru
    Eliminacje rejonowe do XXVI Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej

Eliminacje rejonowe do XXVI Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej

Podkarpacki Konkurs Poezji Religijnej to najstarszy w Polsce konkurs dla młodzieży ponadgimnazjalnej i dorosłych podejmujący tematykę religijną. Uczestnicy prezentując modlitwy, lirykę religijną, prozę i poezję rozważającą egzystencjalne dylematy człowieka, mają możliwość na nowo poszukiwać sensu ludzkiego istnienia.

Tegoroczna 26. edycja konkursu opatrzona była słowami Papieża Franciszka: „Jego słowo pozostaje jako światło, które prowadzi i wzmacnia nasze kroki”. Owe światło doprowadziło uczestników z powiatu tarnobrzeskiego, stalowowolskiego oraz gminy Kamień na deski sceny w Centrum Kultury w Kamieniu, gdzie już po raz trzeci odbyły się eliminacje rejonowe do tegoż konkursu.

W dniu eliminacji, tj. w środę 23 listopada 2016 r. w Kamieniu zaprezentowało się ponad 20 uczestników w dwóch kategoriach wiekowych: młodzież i dorośli, a także w dwóch formach: recytacja oraz śpiew. Poziom eliminacji był wyrównany przez co Jury miało nie lada orzech do zgryzienia. Oceny wystąpień podjęli się przedstawiciele głównych organizatorów konkursu, a mianowicie instruktor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim  - p. Wioletta Czapka oraz instruktor Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie – p. Danuta Pado. Analizy prezentacji pod względem muzycznym dokonał p. Michał Bielecki – nauczyciel w Szkole Muzycznej I st. w Kamieniu.

Mimo ściśle określonych reguł konkursowych i rywalizacji, atmosfera podczas konkursu była przyjemna. Publiczność zgromadzona w sali widowiskowej Centrum Kultury w Kamieniu chętnie nagradzała brawami uczestników, którzy w subtelny sposób wprowadzili widzów w nastrój refleksji i zadumy. Piękno poezji religijnej zostało tego dnia na nowo wydobyte i podkreślone, a występy zwłaszcza nagrodzonych i wyróżnionych osób na długo zapamiętane.

 

 

W eliminacjach rejonowych w Kamieniu wyróżnione zostały:

-w kategorii dorośli:

Recytacja: Anna Szewczyk (Centrum Kultury w Kamieniu)

Poezja śpiewana: Zespół Śpiewaczy „Seniorki” (Centrum Kultury w Kamieniu)

Do Finału XXVI Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej zakwalifikowały się:

- w kategorii: młodzież

Recytacja: Wiktoria Międzik (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli)

Poezja śpiewana: Joanna Sikora (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli)

Jolanta Giza (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Tarnobrzegu)

- w kategorii: dorośli

Poezja śpiewana: Natalia Bednarz - Niemiec (Centrum Kultury w Kamieniu).

 

 

 

Podczas finału XXVI Podkarpackiego Konkursu Poezji Religijnej, który odbył się 9 grudnia 2016 r. w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Sędziszowie Młp. zaprezentowała się nasza krajanka Natalia Bednarz - Niemiec. Niezwykłą interpretacją i pięknym wykonaniem piosenki „Wielka woda” z repertuaru Maryli Rodowicz zaskarbiła serca publiczności i zachwyciła Jury, które przyznało jej I nagrodę w kategorii dorośli – poezja śpiewana. Natalii gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

 

A. Stryjecka

 
   

10
Mar
    Dzień Kobiet 2017

"KOBIETA NICZYM RÓŻA OZDABIA ŚWIAT"

O kobiecie można mówić wiele. Niejednokrotnie przez złożoność swej natury stawała się tematem dzieł poetów i pisarzy. Znamienici artyści tworzyli o niej pieśni, a fotografii i obrazów przedstawiających płeć piękną w różnych sytuacjach życiowych, nie sposób zliczyć. Nie dziwi więc fakt, iż 8 marca 2017 r., w dniu oficjalnie przyjętym jako święto kobiet, w każdym zakamarku świata oddawano hołd niewiastom za trud, jaki wkładają w podtrzymywanie ciepła rodzinnego, za poświęcenie i bezinteresowność w działaniu na rzecz najbliższych, za niezłomność, a przy tym subtelność, za ich siłę i wrażliwość, za to, iż potrafią obudzić i rozwinąć w mężczyznach, to co w nich dobre i szlachetne. Właśnie tymi słowami Włodarz Gminy Kamień – p. Ryszard Bugiel rozpoczął płomienne przemówienie na temat nieocenionej roli kobiet w życiu rodzinnym, społecznym, gospodarczym, a nawet politycznym. Wójt Gminy wyraził zachwyt nad umiejętnościami pań, które potrafią w niebywały sposób zorganizować sobie życie prywatne i zawodowe, a przy tym zadbać o najdrobniejszy szczegół, o którym mężczyzna mógłby nawet nie pomyśleć. Gospodarz, życząc wszystkim kobietom wytrwałości i siły w pokonywaniu trudności, radości i spokoju, wręczył symboliczną wiązankę na ręce przedstawicielki płci pięknej – p. Elżbiety Radomskiej. Szacunek i wdzięczność wobec kobiet wyrazili również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie, którzy w montażu słowno-muzycznym „Za zdrowie pań” przygotowanym przez p. Marię Rurak i p. Bogusławę Rurak, nie szczędzili pochlebnych słów kierowanych w stronę pań. W zabawnych scenkach zobrazowali nie tylko cechy charakterystyczne białogłowy, ale także z przymrużeniem oka potraktowali relacje damsko-męskie. Miłym akcentem wieńczącym ich występ oprócz rozdania każdej z pań, i dużej przez podopiecznych p. Tomasza Januszewskiego. W dalszej części programu Akademii Gminnej publiczność zgromadzona w Centrum Kultury w Kamieniu wysłuchała pieśni wykonanych przez Zespół Śpiewaczy KAMIENIACY, który do występu przygotował p. Piotr Szcząchor. Wzruszeniom nie było końca, zwłaszcza w momencie, kiedy Wójt Gminy Kamień – p. Ryszard Bugiel wręczał kwiaty zasłużonym śpiewaczkom z zespołu. Dalej na kamieńskiej scenie zaprezentowali się sympatycy kultury oraz uczniowie Szkoły Muzycznej I st. w Kamieniu, którzy pod okiem p. Edwarda Piroga w dalszym ciągu kultywują tradycję i folklor. Młodzieżowa Kapela Ludowa z Kamienia w nieco odmienionym składzie wykonała tango i skoczne poleczki. Poloneza zatańczyli natomiast przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca KAMIEŃ. Do występu grupę przygotowała p. Jadwiga Kula. Swój debiut w roli instruktora odnotowała tego wieczora p. Barbara Kutyła, która od niedawna trenuje zespół mażoretkowy ELDORADO z Łowiska. Dziewczęta zaprezentowały ciekawą choreografię oraz dopasowane do wieku elementy, czym podbiły serca publiczności. Zaraz po nich na scenie pojawiła się podopieczna p. Edwarda Koniora – Wiktoria Grabiec. Delikatny i wdzięczny głos młodej wokalistki urzekł niejednego słuchacza. Pokaz taneczny grupy najmłodszej i średniej zespołu mażoretkowego Kamyczek został nagrodzony gromkimi brawami. Przygotowane przez p. Karolinę Olszowy mażoretki wykazały się poczuciem rytmu i niebywałą zręcznością. Prawdziwą pasją i zamiłowaniem do muzyki odznaczała się Izabela Bzikot, która pod okiem p. Edwarda Koniora doskonali swój warsztat wokalny. Historycznym, bo ostatnim, był występ podopiecznych p. Anny Stryjeckiej, a mianowicie najstarszej grupy Kamyczek. Wieloletnie tancerki ze względu na nadmiar obowiązków na chwilę obecną zakończyły swoją przygodę z zespołem, jednak ich doświadczenie i zamiłowanie do tańca, jak same podkreślają, niejednokrotnie jeszcze da o sobie znać. Dwugodzinny program Akademii Gminnej z okazji Dnia Kobiet wieńczyła optymistyczna i pełna humoru wiązanka taneczna wykonana przez Zespół Pieśni i Tańca KAMIEŃ, który warto wspomnieć, że tego dnia obchodził 5-lecie istnienia po reaktywacji. Powodów do świętowania 8 marca 2017 r. było wiele. Od święta każdej pań począwszy, po debiuty sceniczne, kolejne etapy kariery, czy jubileusze. Niewątpliwie czas spędzony w Centrum Kultury przysporzył nie tylko paniom, ale całej publiczności, nieco uśmiechu i radości, których życzymy na co dzień wszystkim ludziom.


A. Stryjecka


01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33

 
 

31
Sty
    Ferie Zimowe 2017

,,CHOCIAŻ W  USZY SZCZYPIE MRÓZ, FERIE FAJNE SA I  JUŻ” - takie i inne okrzyki towarzyszyły dzieciom podczas Ferii Zimowych 2017


Ponad 20 dzieci z uśmiechem otwierało drzwi Centrum Kultury, aby uczestniczyć we wspólnych pracach i zabawach. Wspaniała gromadka pozytywnie zakręconych feriowiczów z radością uczestniczyła w zabawach ruchowych między innymi z chustą animacyjną, hula-hop, zabawach manipulacyjnych ze skarpetą, zabawach sprawnościowych i wyciszających. Chętnie odgadywali zagadki, rozwiązywali łamigłówki, uczyli się rymowanek i piosenek. Z wielką odwagą wchodzili na scenę, aby z mikrofonem w ręce spróbować swoich sił aktorskich i wokalnych. Tworzyli scenki grupowe, śpiewali w chórku, duecie i solo. Śpiewom towarzyszyły również tańce. Radosny czas zabawy przeplatany był pracami plastycznymi, które głównie nawiązywały do przypadającego w tym czasie Dnia Babci i Dziadka. Dzieci wykonały upominki w postaci barwnej torebki, kwiatowego obrazka i laurki – koszuli. Z przygotowanych materiałów powstały wesołe żabki, barwne papugi i zimowe bałwanki. Uczestnicy swoją obecność zapisali na drzewie odbijając swoje maleńkie, ale jakże zdolne rączki o czym świadczyły efekty wykonanych prac. Panie: Justyna Szeliga i Stanisława Iskra, które przygotowały i prowadziły zajęcia długo wspominać będą te niezwykłe chwile spędzone z wyjątkowo miłą, wesołą i jakże mocno zaangażowaną we wszystkie proponowane działania grupą sympatycznych dzieci.


01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19

 
   


Strona 1 z 15